Élettársi kapcsolat
"Üdvözlöm....szeretnék tanácsot kérni bizonyos ügyekben. ELőször is felvázolom a helyzetet. A tulajdonomban van egy ingatlan 1/1 Tulajdonban. Jelenlegi párommal lassan fél éve vagyunk együtt. Amikor megismertem már az ingatlan az enyém volt. Kettő hónapja lakunk egy háztartásban, hozzám költözött kislányával, a gyermek nem tőlem van. Hivatalosan az élettársi kapcsolat mikortól minősül ? Semmilyen dokumentumot nem töltöttünk ki ezzel kapcsolatban hogy élettársi viszonyban vagyunk. Illetve ha sok év együttélés után megromlik a kapcsolat akkor kérheti a házat magáénak, vagy a háznak egy részét? Jelenleg költözés előtt állok, szeretnék egy nagyobb házat. Az új házat a saját 1/1 tulajdonban lévő házam eladásából veszem. Az új ház is 1/1 tulajdonban az enyém lesz, az uj ingatlant kevesebb pénzől vásárolom mind amenyiért a jelenlegit eladom. Ez ugye nem számít közös vagyon szerzésnek ? Válaszait előre is köszönöm."
Tisztelt Kérdező!
Ami az élettársi kapcsolat kezdetét illeti, azt - jogvita esetén - a bíróság első sorban a felek nyilatkozata alapján állapítja meg. Ha a felek között nincs vita az élettársi kapcsolat kezdetének időpontja tekintetében, akkor a bíróság a felek által egymással megegyezően közölt időpontot fogadja el. Vita esetén viszont bizonyítást folytat le és azt az időpontot fogja elfogadni az élettársi kapcsolat kezdetének, mely időpontban az élettársi kapcsolat valamennyi törvényi feltétele a lefolytatott bizonyítási eljárás eredményei szerint megvalósult. Ezek a konjunktív törvényi feltételek pedig az alábbiak:
- a felek, akik egymésnak nem egyeneségi rokonai és nem is testvérei, házasságkötés nélkül élnek együtt
- közös háztartásban,
- érzelmi közösségben,
- gazdasági közösségben és
- egyiküknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata.
Az élettársi kapcsolat akkor jön létre, amikor a fenti feltételek közül az utolsó is megvalósul.
Az élettársi kapcsolat létrejöttekor már meglévő vagyon nem tartozik ahhoz az élettársi vagyonszaporulathoz, mely az élettársi kapcsolat megszűnésekor megosztandó. A ház tulajdonjogára tehát a levelében írt tények alapul vételével nem tarthat igényt az élettársa, kivéve ha arra valamilyen jogügylet jön létre Önök között (például ajándékozás), vagy olyan jelentős mértékű értéknövelő beruházásra kerül sor, melyet részben, vagy egészben az élettársa finanszíroz, mert ebben az esetben a beruházás révén létrejövő forgalmi értéknövekmény már megosztandó vagyonszaporulatnak minősül.
Amennyiben az új ingatlan vételárát teljes egészében vagyonszaporulatnak nem minősülő (vagyis "különvagyoni") forrásból - így például a vagyonszaporulatnak nem minősülő ingatlan eladásából - fedezi és a tulajdonjogból nem juttat az élettársának, akkor az új ingatlan sem fogja részét képezni az élettársi vagyonszaporulatnak.
Mindezen előbbi okokra tekintettel e szolgáltatás igénybevételével adott tanácsért semmilyen felelősséget nem áll módomban vállalni! Kérem, hogy válaszaimat iránymutatásnak tekintve esetleges jogi lépések megtétele előtt mindeképpen konzultáljon szakemberrel!
Az ingyenes online tanácsadás igénybevételével Ön hozzájárul ahhoz, hogy a nagyobb körben érdeklődésre számot tartó kérdései, illetve az ezekre adott válaszok - anonimizált formában, az Ön bármilyen módon történő azonosítását kizáró módon - honlapomon közzétételre kerüljenek.
Ezt a honlapot dr. Fülöp Botond, a Pécsi Ügyvédi Kamarában bejegyzett ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a https://www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatók.
Elérhetőség
Dr. Fülöp BotondPécs, Király u. 15.
Komló, "Tröszt" irodaház
Pécsi út 1.
Tel./Fax: +36.72/281-299
Mobil: +36.70/592-7517
drfulopbotond@gmail.com