Elterjedt nézet, hogy az ügyvédhez fordulás "drága dolog", ritkán "éri meg", s az ember lehetőleg csak akkor menjen ügyvédhez, ha "nagyon muszáj". Ahogy már Eötvös Károly is megfogalmazta: „az emberek úgy vannak az ügyvédekkel, mint a gyógyszertárral. Akinek nincs szüksége rá, elkerüli, akinek pedig szüksége van rá, az is tart tőle."
Az ókorban sokáig úgy tartották, hogy az ügyvédnek, a "szónoknak", nem ildomos pénzt elfogadni a klienseitől, mivel ez nem illik az ügvyédi hivatás szabadságához, társadalmi pozíciójához, és - általában véve - a szabad tudományok szelleméhez. Azonban az is nyilvánvalóvá vált, hogy pont a díjazás visszautasítása, a látszathoz történő merev ragaszkodás lehet a forrása a korrupciónak, a titkos alkuknak, a ttitokban "megvásárolt" hamis ügyleteknek. Ezért már Quintilianus is megengedhetőnek tartotta a kifejtett tisztességes munkával arányban álló szerény díjazás elfogadását, ami "nemcsak méltányos, hanem szükséges is, mert ez a tevékenység, melynek során minden időnket mások ügyeinek szenteljük, lehetetlenné teszi, hogy másért fizetést kapjunk": Quintilianusnak ez a megállapítása napjainkban is megállja a helyét, tekintettel az ügyvédekre vonatkozó - és talán megkérdőjelezhető szigorúságú - összeférhetetlenségi szabályokra.
Ma már természetes, hogy az ügyvédi szolgáltatás, mint bármely más szolgáltatás, pénzbe kerül. Sokszor azonban éppen azáltal tudjuk megelőzni a nagyobb költségeket, ha idejében jogi szakértőhöz fordulunk. Példaképpen gondoljunk arra az esetre – talán Önnel is előfordult már –, amikor a gépkocsi-márkaszerviznek csak a jótállási idő leteltét követően "sikerül" pontosan beazonosítani a már a garancia időtartama alatt is több ízben jelzett hiba okát. Ha ilyen esetben a vásárló már az első sikertelen garanciális javítást követően azonnal ügyvédhez fordul, elképzelhető, hogy a megfelelő jogi eszközök igénybe vétele révén a probléma véglegesen megoldható. Egy ilyen ügyvédi beavatkozás költsége pedig általában töredéke egy drága cseralkatrész költségének, nem beszélve a rengeteg időről és mérgelődésről, amit a pénzen felül a vásárló ily módon megspórolhat magának…
Egy konkrét ügyben az egyéni vállalkozó munkáltató formailag hibás módon mondott fel munkavállalóinak vállalkozói tevékenysége megszüntetésekor. A munkaügyi bíróság ezért kártérítésre és elmaradt munkabér megfizetésére kötelezte. Nyilvánvaló, hogy amennyiben a munkaviszonyok megszüntetéséhez jogi szakértőt vett volna igénybe, annak költségei meg sem közelítették volna a jogilag hibás felmondás következményeként bírósági ítélet folytán kifizetett összeget.
Bizony az életben számtalan olyan, a fentiekhez hasonló helyzet fordulhat elő, amikor az időben történő ügyvédhez fordulás jelenti a gyorsabb és egyben gazdaságosabb megoldást!
Mindannyian pénzből élünk. Éppen ezért, ha az ügyeiben gondosan, körültekintően eljáró polgár valamilyen szolgáltatás igénybe vételét tervezi, a legelsők között tájékozódik az adott szolgáltatás várható költségeiről. Nincs ez másképp az ügyvéd által nyújtott szolgáltatás esetén is: az ügyvéd alapvető etikai kötelessége, hogy munkadíjáról, csakúgy, mint az ügy ellátása során várhatóan előforduló egyéb költségekről a megbízás előtt részletesen tájékoztassa ügyfelét, hogy az megalapozottan tudjon döntést hozni a megbízás kérdésében. Csak így alakulhat ki az ügyvéd és ügyfele között az a kölcsönös bizalom, amit az ügyvédi munka természete megkövetel. A munkadíjról beszélni kötelesség az ügyvéd, és a józan ész által diktált parancs az ügyfél számára!
Mivel az ügyvédi munkadíjnak az interneten való közzététele ellenkezne azon alapelvvel, hogy a megbízási díj az ügyvéd és ügyfele közötti szabad megállapodás tárgya, úgy tartom etikusnak és egyben célszerűnek, ha az ügyvédi munkadíjjal, a díjkedvezményekkel, valamint a megbízás ellátása során várhatóan felmerülő egyéb költségekkel kapcsolatban az első konzultáció alkalmával, az ügy részleteinek megismerését követően tájékoztatom Önt.
Az ingatlanokkal kapcsolatos jogügyletek (adásvétel, ajándékozás, jogok alapítása, törlése) ügyvédi munkadíját ugyanakkor fixen rögzítettem, melyről itt talál tájékoztatást.
Ha pedig az első konzultáció díjára kíváncsi, vagy ajánlatot szeretne kérni egy konkrét megbízásra (pl. ingatlan adásvételi szerződés készítése), kérem, keressen meg a honlapon található elérhetőségeim valamelyikén, vagy itt küldjön üzenetet, melyben egyben tájékoztat az ügy lényeges körülményeiről is!
Ide kattintva megnyithatja a díjpolitikában magamra nézve kötelezőnek tekintett etikai szabályokat és az általam alkalmazott díjkedvezményeket tartalmazó dokumentumot.
Jogi problémája van? Lépjen velem kapcsolatba itt!
Ezt a honlapot dr. Fülöp Botond, a Pécsi Ügyvédi Kamarában bejegyzett ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a https://www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatók.
Elérhetőség
Dr. Fülöp BotondPécs, Király u. 15.
Komló, "Tröszt" irodaház
Pécsi út 1.
Tel./Fax: +36.72/281-299
Mobil: +36.70/592-7517
drfulopbotond@gmail.com